Nieprawidłowe parametry DRW-SD i monocytu

Mężczyzna lat 44, Witam serdecznie, zrobiłem sobie badania krwi. Wszystkie wartości wyszły, za wyjątkiem: RDW-SD norma 35,1-43,9 mój wynik to 47,0, Monocyty norma jaka została zapisana przy tej wartości wynosi 020-1,00 mój wyniki to 1,01, Monocyty norma 4,0-12,0 mój wynik 13,8. Co to oznacza?

Witam!
Parametr RDW mówi o zróżnicowaniu rozmiarów krwinek. Jego wartość wzrasta, gdy krwinki czerwone róznią się od siebie rozmiarem. Do takiej sytuacji może dochodzić w przypadku niedoborów żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Stopniowo prowadzi to do rozwoju anemii (niedokrwistości). W celu oceny, którego ze składników może dotyczyc niedobór ocenia się MCV - średnią objętość krwinki. Niska wartość jest typowy dla niedoboru żelaza, wysoka - dla B12 i kwasu foliowego.
Poziom monocytów natomiast rośnie w przypadku stanów zapalnych, zwłaszcza przewlekłych. Tu warto się zastanowić, czy ma Pan przewlekłe zapalenie np. zatok przynosowych, zęby wymagające leczenia, stan zapalny przyzębia itp.