Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 2 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

RDW-SD a jego wzrost w morfologii

Witam, przy odebraniu wyniku badań z morfologii krwi zauważyłam wzrost RDW-SD - 46,3 norma do 43,9 oraz wzrost monocytów 10,5 norma do 10,00. Jakie mogą być tego przyczyny? Szczególnie interesuje mnie to skąd wziął się wzrost RDW-SD i co on dokładnie oznacza. Chciałbym również zapytać co dalej w mojej sytuacji. Na jakie dalsze badania powinien skierować lekarz?! O czym świadczą moje badania, szczególnie wynik RDW-SD? Czy jest bardzo źle? Przyznam się, że trochę się denerwuje. Zwykle mam wyniki w porządku, a tymczasem moje obecne wyniki badań nie są w normie. Nie wiem od czego może to być związane. O czym świadczy wzrost RDW-SD? A także wzrost monocytów? Czy czegoś mi brakuje? A może powinienem zgłosić się do specjalisty? Ale do jakiego? Bardzo dziękuję za poradę i pomoc. Będę wdzięczny za każdą wypowiedź. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Judyta Samul
49 poziom zaufania

Witam, Wskaźnik RDW-SD określa poziom zmienności wielkości krwinek czerwonych. Nieznaczne odchylenie od normy, bez innych zmian w obrębie układu czerwonokrwinkowego nie ma znaczenia diagnostycznego. Niewielki wzrost odsetka monocytów również nie powinien niepokoić. Proszę pamiętać, że wynik morfologii krwi zawsze należy interpretować w całości w odniesieniu do stanu klinicznego pacjenta. Pozdrawiam

0
Przemysław Zarzeczny
67 poziom zaufania

RDW-SD jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które oznacza się w trakcie badania morfologicznego krwi. Jest to odmiana wskaźnika RDW wyrażonego w postaci odchylenia standardowego (stąd oznaczenie literowe „SD”). To parametr pozwalający sprawdzić jak różnej objętości są krwinki czerwone. Badanie jest pomocne między innymi przy klasyfikacji niedokrwistości i szukaniu jej przyczyn. Należy nadmienić, że parametru tego nie należy interpretować samodzielnie, w oderwaniu od pozostałych wartości morfologii krwi. Pojedynczo wskaźnik RDW-SD nie ma znaczenia klinicznego.

Monocyty są to komórki należące do grupy krwinek białych (leukocytów). Komórki te posiadają na swojej powierzchni specjalne receptory, które aktywowane są w sytuacji stanu zapalnego. Dzięki temu monocyty mogą dotrzeć do miejsca, gdzie niezbędna jest walka organizmu z czynnikami patogennymi. Również i w tym wypadku nie ma powodów do zmartwień. Wskazany wynik mieści się w granicach błędu laboratoryjnego i nie oznacza niepokojącej sytuacji klinicznej.

Podsumowując: Pojedyncza analiza parametru nie ma znaczenia klinicznego i nie należy się przejmować wynikiem jeśli pozostałe wartości są prawidłowe. Zawsze wynik należy odnieść do stanu pacjenta i obecności ewentualnych objawów chorobowych. Jeśli chodzi o żywienie, warto zwrócić uwagę na większą podaż produktów zawierających żelazo oraz kwas foliowy i witaminę B12 (kobalaminę).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy