Obecność przeciwciał przeciwjądrowych i praiwidłowy wynik morfologii

Dzień dobry, mam pytanie. Co oznaczają następujące wyniki (badanie krwi): stwierdzono obecność przeciwciał przeciw jądrowych dających na komórkach Hep-2 w mianie 1:1000 obraz święcenia cytoplazmatyczne oraz w mianie 1:320 obraz święcenia ziarnisty. - morfologia ok (tylko niskie płytki krwi i trochę za wysokie żelazo PS. Nie mam objawów SLE, czyli tocznia i nie jestem bezmozgim pacjentem. Lekarze u których byłem nie potrafią określić choroby, moze tu ktoś pomoże ?

Obecność przeciwciał nie świadczy o chorobie. Jest raczej potwierdzeniem choroby u pacjenta, który ma niepokojąca objawy. To co jest jedynym wymienionym objawem to niskie płytki. Nie podaje Pan wartości, więc trudno cokolwiek powiedzieć. Choroby takie jak toczeń mogą rozwijać się latami. Z drugiej strony są ludzie, którzy mają dodatnie przeciwciała, ale nigdy nie rozwiną choroby. Skłonności się dziedziczy, więc jeśli w rodzinie ta choroba występuje, ryzyko jest większe. Warto wiedzieć, jak zapobiega się chorobom z autoagresji, jak np. toczeń.