Obniżenie nastroju u nastolatki

mam 17 letnią córkę która od pewnego czasu dziwnie sie zachowuje ,durzo czasu spędza na komputerze ,opusciła sie w nauce kiedy z nią rozmawiam mówi mi że nic jej się nie chce ,nic jej nie cieszy ,nie ma żadnego celu ,czuje się głupia zaczynz płakać ,jak jej pomóc,gdzi sie znia udac po pomoc.

Wygląda na problem depresyjny. Może Pani się udać do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (umówić się lub do punktu Interwencji Kryzysowej). Tam uzyska Pani darmową (i mam nadzieję) fachową pomoc ze wskazaniem, co dalej. Od razu Panią przestrzegam przed konsultacjami psychiatrycznymi i podawaniem leków. Problem trzeba rozwiązać, a nie "zalekować". Natomiast Pani może się wstępnie zastanowić, co takiego córka utraciła, lub od czego ucieka (w świat wirtualny). Proszę rozmawiać z córką. Jaki temat wywołuje płacz - może jest związany z konkretną osobą (np. chłopak, rodzic, ona sama)? Pzdr.

Witam, opisane przez Panią symptomy wskazują na nastroje depresyjne, a komputer staje się dla wielu młodych osób sposobem na oderwanie się od bolesnej rzeczywistości. Osobom w depresji trudno skoncentrować się na nauce, mają poczucie braku celu, zmienne nastroje, problemy ze snem lub są bardzo senne. Córka jest w wieku, kiedy młody człowiek musi poradzić sobie z różnymi zbliżającymi się lub już trwającymi zmianami, a nie zawsze jest na nie gotowy emocjonalnie. Warto też się przyjrzeć, jak wyglądają jej relacje rówieśnicze, może stało się coś co spowodowało jej wycofanie się z kontaktów. Dobrze, że próbuje się Pani dowiedzieć co się dzieje, bo dla córki jest to sygnał, że Pani się o nią martwi i ona jest ważna. Warto skorzystać z konsultacji z psychoterapeutą. Pozdrawiam Agnieszka Glica