Od 3 miesięcy nie miesiączkuję - co jeść, by przywrócić okres?

Mam prawie 17 lat i od 3 miesięcy nie miesiączkuję. Mam 168 cm i ważę 47 kg. Nie chcę iść do żadnego lekarza ani ginekologa. Ten problem spędza mi sen z powiek. Chciałabym "domowymi" sposobami ją przywrócić. Nie chcę iść do lekarza, gdyż boję się gwałtownej reakcji rodziców. Jaką dietę mam stosować, by ją odzyskać? Nie chcę przytyć, bo czuję się dobrze ze swoim ciałem. Ćwiczę również wieczorami tak około 15-20 minut. Proszę mi powiedzieć, jaka dieta byłaby dla mnie dobra i proszę o jakiś dobry przykład. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Myślę, że powinnaś jednak udać się do ginekologa. Brak miesiączki przez dłuższy okres czasu może mieć wpływ na późniejsze poważne konsekwencje zdrowotne (m.in. jest jednym z czynników predysponującym do wystąpienia osteoporozy).
Należy także ustalić najbardziej prawdopodobną przyczynę braku miesiączki i w zależności od tego podjąć odpowiednie kroki.
Twój współczynnik BMI wynosi zaledwie 16,65, co oznacza, że Twoja waga jest zdecydowanie za niska. Najprawdopodobniej z tego wynika brak miesiączki. Powinnaś skonsultować się także ze specjalistą zajmującym się zaburzeniami żywienia.
pozdrawiam