Omdlenia i wymioty u 79-latka

Witam, mój dziadek ma 79 lat, od pół roku co 3-4 tygodnie pojawiają sie wymioty, i omdlenia, na izbie przyjeść podają mu kroplówkę, poprawia się i przez 3 tygodnie jest wszystko, aż znowu to samo, wymioty ciśnienie 160/90 (a czasem ciśnienie ok i a tak) i mdleje, plus ból głowy. Miał bakterie helicobacter-ost wyniki kału-juz ich nie ma, miał badania krwi, serca wszystko ok. od lat choruje na astmę, ciśnienie - wszystko leczone ok. Nigdy nie był w szpitalu zdrowie super miał. Proszę o pomoc

Witam! W tym wypadku wskazane jest wykonanie badania holterRR, czyli 24-godzinnego monitorowania ciśnienia krwi. Pozwoli to wychwycić czy nie występują okresowe skoki ciśnienia krwi i wprowadzić ewentualną modyfikację terapii (np. dodatkowy lek w południe czy na noc). Konieczne jest również wykonanie badania ECHO serca, gdyż tego rodzaju omdlenia u ludzi starszych bardzo często towarzyszą wadom zastawkowym np. stenozie aortalnej.