Operacja Babcocka a usuwanie żylaków kończyn dolnych

Witam ponownie, bo już dzisiaj jedno pytanie wysłałem. W skrócie przedstawiam moją sytuację raz jeszcze: Mam problem z żylakami kończyn dolnych (głównie lewej nogi, bo na prawej tylko na łydce widać bardziej żyłę). Na lewej nodze żyła jest trochę skręcona na udzie, kolanie, a na łydce prosta ale widoczna. W szpitalu oferują operację Stripping - Babcocka, zaś w prywatnych klinikach najbardziej chwalą metodę fal radiowych RFITT. Wiem, że RFITT jest płatny, ale mi najbardziej zależy która metoda jest skuteczniejsza, ale tym razem chciałem uwzględnić jeszcze zabieg metodą miniflebektomi? Napiszę wynik badania ultradźwiękowego - doppler: Żyły układu głębokiego obu kończyn dolnych: udowe wspólne, udowe powierzchowne, podkolanowe, śródmięśniowe, strzałkowe, oraz żyły piszczelowe tylne i przednie drożne, elastyczne, bez widocznych skrzepin. Zastawki w żyłach udowych i podkolanowych wydolne. Przepływy w żyłach piszczelowych tylnych i przednich wymuszone uciskiem. Lewa żyła odpiszczelowa na goleni bez wyraźnych cech niewydolności, w odcinku udowym i w ujściu niewydolna. Na przednioprzyśrodkowej powierzchni uda widoczna jest żylakowata zmieniona bocznica mająca ujście do żyły odpiszczelowej. Żyła odstrzałkowa wydolna. Niewydolnych perforatorów nie stwierdzono. Prawa żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa drożna, wydolna. Poszerzony perforator w 1/2 goleni od strprzyśrodkowej. Także proszę o pomoc w wyborze metody Stripping, RFITT czy może Miniflebektomia? Czy po RFITT żyły nie będzie widać. Przy której metodzie jest większe ryzyko powrotu żylaka. Nie wiem czy dobrze słyszałem że przy operacji Babcocka usuwana jest żyła która kiedyś w razie jakiejś choroby może się przydać. Jeśli to możliwe proszę o w miarę szybką odpowiedź, za którą bardzo ślicznie dziękuję. Damian

Witam! Podczas operacji Babcocka usuwana jest żyła odpiszczelowa. Fragment tej żyły jest używany podczas operacji pomostowania aortalno-wieńcowego tzw. by-passów. Dlatego w niektórych przypadkach wskazane jest pozostawienie odcinka żyły odpiszczelowej. Jeśli żylaki dotyczą jednej kończyny to zawsze pozostaje żyła z drugiej kończyny dolnej, poza tym obecnie wykonywane są także pomosty tętnicze z użyciem tętnicy promieniowej oraz międzypiersiowej wewnętrznej lewej. W odpowiedzi na poprzednie pytanie opisałem czym uwarunkowane jest powstawanie nowych żylaków oraz jak wygląda kwestia widoczności żył po RFITT. Jeśli chodzi o miniflebectomię, jest to podobnie jak RFITT zabieg małoinwazyjny, a więc wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Odznacza się wysoką skutecznością (podobną do poprzednich metod) i niższym kosztem w porównaniu do RFITT. Wymaga jednak większego doświadczenia operatora, a przez kilka pierwszych miesięcy po zabiegu mogą być widoczne blizny w miejscach nacięć. Ryzyko nawrotu żylaków zoperowanych naczyń jest niewielkie, aczkolwiek jak już powiedziałem wcześniej może dojść do rozwoju kolejnych nowych żylaków. Miniflebektomia stanowi dobrą alternatywę dla klasycznej operacji. Niestety decyzję musi Pan podjąć samodzielnie. Na pewno nie ma powodów do obaw co do skuteczności nowoczesnych metod zamykania żył takich jak RFITT. Pozdrawiam serdecznie!