Opóźnienie w pojawieniu się okresu u 42-latki

Witam .mam 42 lata .na podstawie temperatur wydaje mi się, ze nie bylo w tym miesiącu owulacji, jednak szyjka I sluz byly optymalne w okolicach 20 dc, cykle mam 28 dniowe I z reguły skok itd nastepuje okolo 15 dc. Jestem juz w 34 dniu cyklu a menstuacji nie mam. Dla spokoju zrobilam test , wynik ujemny. Czy mam powtórzyć czy spokojnie poczekac na spóźniony okres.bo gdyby owulacja jednak była powiedzmy trzy dni po objawach to chyba test bylby juz wiarygodny? Bardzo proszę o opinię
42 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Regułą jest, aby wykonywać test ciążowy nie wcześniej niż dzień spodziewanej miesiączki. Jeśli jednak zauważyła Pani w ostatnim cyklu zmiany wskazujące na owulację dopiero 20 dnia warto powtórzyć test teraz, czyli po 14 dniach, w 34 dc.
Najbardziej wiarygodną metodą wykluczającą lub potwierdzającą ciążę jest oznaczenie stężenia hormonu betaHCG we krwi.
Póki co radziłabym jednak wykonać drugi test ciążowy i przy ujemnym wyniku cierpliwie czekać na kolejne miesięczne krwawienie. Gdyby takowe się nie pojawiło przez kolejny tydzień, należy zgłosić się do ginekologa na konsultację.