Parcie na stolec

Mam pewien problem, który pojawił się w styczniu. Byłem z kumplem w parku i zachciało mi się załatwić do toalety, więc myślę idę do domu, ale niestety nie zdążyłem. Od tamtego czasu jak gdzieś wychodzę albo w szkole jak jestem mam jakiś lęk i odczucia, że chce mi się do toalety, jak jestem na imprezie tego nie odczuwam, bo nie myślę wtedy o tym. W szkole na lekcji, gdy się nudzę odczuwam taki ból. Nie wiem co mam robić. Są na to jakieś lekarstwa? Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Jest to typowy objaw lękowy, będący bezpośrednią konsekwencją stresującej sytuacji, jaka miała miejsce w parku. Sposobem na "odczulenie" takiej reakcji jest praca z psychoterapeutą. Zachęcam do skontaktowania się z psychologiem pracującym metodą poznawczo-behawioralną, gdyż już w ciągu kilku sesji powinien Pan zauważyć wyraźną poprawę funkcjonowania. Zapewniam Pana, że problem jest do przepracowania i nie wymaga to długiego czasu.

Proszę również przestrzegać regularnego trybu życia (pory snu, spożywania posiłków  tej samej porze, etc.), dbać o odpowiednia ilość wysiłku fizycznego, relaksu, może Pan również napić się ciepłego naparu z melisy przed pójściem spać oraz przed wyjściem do szkoły (wycisza, łagodzi lęk, rozluźnia, zmniejsza napięcie psychosomatyczne)

Pozdrawiam serdecznie!