Pigułki a ciąża

Dzień dobry. Od 12 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Chcialabym je odstawić i starać się założyć rodzinę z moim partnerem. Oczywiście zastanawiam sieę co musze zrobić po tak długim czasie zażywania tabletek, żeby zwiększyć szanse zajścia w ciążę. Jak każdy chcę żeby moje dziecko urodziło się zdrowe i nie wiem czy jakoś muszę się przygotować zanim zacznę starania. Boję się, że tak długi okres zażywania tabletek może zagrozić ciąży lub dziecku. Czy muszę odczekać ileś czasu, żeby hormony wróciły do normy? Przymowaś jakieś witaminy itp? Proszę o poradę. Dziękuję z góry.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Niestety nie podaje Pani żadnych informacji na temat przyjmowanego preparatu. Doustne tabletki antykoncepcyjne nowej generacji zawierają małe ilości hormonów nie wywołując zaburzeń hormonalnych utrudniających zajście w ciążę po ich odstawieniu. Nie ma zatem przeciwwskazań do podjęcia prób poczęcia w następnym cyklu.
Jeżeli jednak chce Pani w pełni zaplanować ciążę, warto zacząć przyjmować kwas foliowy co najmniej miesiąc przed próbami w celu zmiminalizownia ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej.
Jeżeli nie chorowała Pani na różyczkę warto zaszczepić się przed ciążą. W takiej sytuacji konieczne będzie odczekanie 3 miesięcy do podjęcia starań o dziecko.
Warto także zgłosić się na badania kontrolne do lekarza rodzinnego, który skieruje Panią na badania krwi (morfologia, poziom glukozy, TSH) oraz badanie ogólne moczu oceniając Pani stan zdrowia. Zawsze warto wykluczyć choroby przed ciążą niż w trakcie.
Pozdrawiam.