Jak długo powinnam odczekać po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych z próbą zajścia w ciążę?

Witam, jestem 29-letnią kobietą, która od około 8 lat przyjmowała tabletki antykoncepcyjne. Słyszałam różne opinie od 0,5 roku do roku czasu. Jak długo powinnam odczekać po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych z próbą zajścia w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Myślę, że warto poczekać do pełnego uregulowania naturalnego cyklu. Dłuższe czekanie nie ma sensu. Ten czas warto wykorzystać na przygotowanie się do ciąży. Oprócz rozpoczęcia suplementacji kwasu foliowego warto wykonać podstawowe badania (morfologia, badanie moczu), badanie ginekologiczne i USG narządu rodnego, cytologię oraz badania w kierunku chorób zakaźnych (HIV, WZW, cytomegalia, różyczka, toksoplazmoza, etc.) Warto też poczytać o pierwszych objawach ciąży, odżywianiu się w ciąży, ćwiczeniach, zaleceniach dotyczących oszczędzania się w pracy, etc., żeby później nie panikować. Informacje te może Pani znaleźć na naszym portalu.

Pozdrawiam serdecznie!