Pobyt w szpitalu psychiatrycznym a myśli samobójcze

Witam, jestem z problemem, który jest dla mnie zagadką.... Przesiedziałem w psychiatryku na marne (kłamałem ich że wszytko okey) i teraz jestem z problemem, chodzi o to, gdy popadam w "histerie" to mam niekontrolowane myśli samobójcze czasami czuje się jak bym to nie był ja w sytułacjach gdzie wymagane jest wyjście z domu czuje dziwny ból w jamie brzusznej lecz mija po pewnym czasie ale te myśli samobójcze nie dają mi spokoju co to może znaczyć raz miałem atak który prawie się skończył próbą....
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,
Przede wszystkim zawsze powinien Pan informować o tego typu objawach lekarza prowadzącego. Tylko wtedy możliwe jest wdrożenie skutecznego postępowania i uporanie się z chorobą na dobre. Myśli samobójcze są objawem którego nigdy nie powinien być lekceważony. Z całą pewnością należy o nim jasno powiedzieć podczas kontrolnej wizyty w poradni zdrowia psychicznego. Proszę pamiętać, że jeśli ulegną one nasileniu powinien Pan na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego.

Nie znam powodu Pana pobytu w szpitalu psychiatrycznym ani diagnozy, jednak objawy jakie Pan opisuje wskazują na stan zaburzenia psychicznego wymagającego pilnej konsultacji psychiatrycznej - i jak sądzę dalszego leczenia farmakologicznego. Farmakoterapia w zaburzeniach lękowych nie zawsze wymaga leczenia szpitalnego, jednak w sytuacji natrętnych myśli samobójczych nie wolno ryzykować i zwlekać z zasięgnięciem porady. Pozdrawiam A.R.

Oczywiście że terapeutka może a nawet powinna! o tym wiedzieć. Jeśli towarzyszą Ci myśli samobójcze nie wahaj się również poprosić o pomoc "zwykłego" psychiatry. Warto również szczerze porozmawiać z rodzicami, którzy z pewnością będą próbowali Ci pomóc.

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Nie znam dokładnie Twojej sytuacji i nie wiem jak poważne są Twoje problemy. Szkoda, że będąc w szpitalu nie potrafiłeś szczerze opowiedzieć komuś z opiekujących się Tobą osób o tym co Cię gruzie i jakie masz kłopoty. Po to oni tam są, aby pomagać. A ewidentnie potrzebujesz pomocy specjalisty, bo objawy, które opisujesz są bardzo niepokojące. Przede wszystkim, myśli a potem próby samobójcze mogą się źle skończyć.
Bóle brzucha, które odczuwasz gdy masz spotkać się z ludźmi są objawem lęków społecznych, które można leczyć psychoterapią. Myśli samobójcze mogą być spowodowane właśnie tymi lękami. adze jednak udać się do specjalisty, bo sam możesz sobie nie poradzić z problemem.
Pozdrawiam
Agata Dusza
Psychoterapeuta