Problem z depresją u mojego 20-letniego chłopaka

Mój chłopak ma depresje. Ma 20 lat. Tkwi w poczuciu ze jest skazany na porażkę i ze nic mu w życiu nie wyjdzie. Nie ma planów na życie. Nie widzi w sobie zalet tylko same wady. Czy oprócz namówienia go na terapie mogę coś dla niego zrobić? Jaka mam być?

Dzień dobry,
Sądzę, że już w tej chwili robi Pani dla niego wiele, bo jest z nim w tym trudnym czasie. Powinna być Pani naturalna, czyli po prostu sobą i wspierająca. Warto dużo rozmawiać z chłopakiem i starać się wychodzić z nim z domu oraz przyjemnie spędzać czas razem. W rozmowie może mu Pani próbować pokazać, że ma sporo zalet i może Pani podsunąć mu kilka pomysłów na przyszłość. W tym miejscu warto również delikatnie spróbować dotrzeć do źródeł zaniżonej samooceny i przyczyn rezygnacji z marzeń oraz samorealizacji. Niestety nie wiele więcej można zrobić, gdyż motywacja do zmiany i sama zmiana leżą po stronie Pani chłopaka. Ja wiem o tym, że martwi się Pani bardzo o niego ale mam jednocześnie nadzieje, że między innymi dzięki Pani pomocy wyjdzie on z kryzysu.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/