Czy mój tata może mieć depresję?

Dlaczego mój tato ,,izoluje" sie ode mnie i mamy,nie odzywa z blachego powodu,tygodniami? A gdy odwiedza go rodzeństwo,,otwiera sie" i tak jakby udaje,ze nic sie nie dzieje? Po czym znowu nie odzywa sie i siedzi sam w pokoju. Czy to depresja,?

Dzień dobry,
Sądzę, że istnieje taka możliwość że to depresja, ale na podstawie tak krótkiego opisu nie mogę stawiać nawet hipotetycznej diagnozy. Rozpoznanie określonego zaburzenia psychicznego wymaga spełnienia szeregu kryteriów diagnostycznych i jeden objaw jakim jest izolowanie się od otoczenia to za mało by stwierdzić depresję. Zastanawia mnie to, czy zauważyła Pani u taty inne niepokojące objawy mogące świadczyć o depresji np. problemy ze snem, z koncentracją, z apetytem, obniżony nastrój, zaniżona samoocena, brak motywacji do podejmowania codziennych aktywności itp. Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry jeśli sytuacja rzeczywiście tego wymaga. Ciekawi mnie to także jak kiedyś to wyglądało i od jakiego momentu ma miejsce ta izolacja. Problem wymagałby zgłębienia oraz szerszego omówienia by wypowiedzieć się odnoście przyczyn takiego stanu rzeczy. Mam nadzieję, że trudność ta zostanie pokonana.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/