Problemy z pełnym wdechem

Witam, od dłuższego już czasu mam problemy z oddechem w niektórych sytuacjach. Postanowiłem o tym napisać... może ktoś mi pomoże. Mianowicie, mój problem polega na tym, że w ciągu dnia pod wpływem napięcia mięśniowego ogólnego (które nie jest spowodowane żadnym konkretnym powodem, po prostu się pojawia), nie mogę złapać pełnego oddechu. Chcę mi się momentalnie ziewać, ale nie mogę tego zrobić. Czuję, że biorę niepełny oddech i mój wydech jest o wiele krótszy niż normalnie. Mam problemy z mową (szybko mówię), chodzę do logopedy - twierdzi on, że to problem stresu, ale ja się niczym nie stresuję... To znaczy nie jest to powodem jakiegoś określonego stresu, wynikającego z konkretnych sytuacji... po prostu jest napięcie niczym nie spowodowane... Jak sobie z tym radzić?

Witam!

Zgłaszane dolegliwości mogą być związane z przeżywanym napięciem i stresem, jednak w celu wyjaśnienia wątpliwości wskazna byłaby wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie podstawowych badań, takich jak np. EKG, morfologia krwi, RTG płuc. Duszność jest niespecyficznym objawem i może wynikać z wielu przyczyn zdrwootnych związanych z chorobami układu uddechowego, krążenia czy np. niedokrwistością. Wykluczenie tych przyczyn jest możliwe wyłącznie po badaniu lekarskim i ewntualnych badaniach dodatkowych.

Po wykluczeniu podłoża somatycznego, można zastanawiać się nad podłożem psychicznym dolegliwości.

Zaburzenia takie określa się jako somatyzacyjne lub somatoformiczne. Występują wóczas różnego rodzaju dolegliwości i objawy sugerujące chorobę somatyczną, jednak nie znajdujące podstawy w wynikach badań lekarskich i dodatkowych.

Wzmożone napięcie i niepokój bywa przeżywany jako objawy cielesne: np. uczucie duszności, uporczywe bóle głowy, zaburzenia pracy jelit. Psychika i ciało są ze sobą związane nierozerwalnie i wywierają na siebie wzajemny wpływ. Część problemów i konfliktów wewnętrznych może być nieuświadomiona i znajdować odbicie np. w treści snów lub niewyjaśnionych objawach cielesnych.

W naszej kulturze przyznanie się do lęku, słabości jest mało akceptowane, szczególnie w odniesieniu do mężczyzn. Emocji jednak nie da się zanegować, a wspomnienia związane z negatywnymi przeżyciemi na trwałe pozostają w pamięci, jednak znajdują się w niedostępnych na codzień zasobach. Przeżywany lęk i napięcie - choć nienazwane - wywiera wpływ na organizm.

W leczeniu zaburzeń o podłożu głównie psychologicznym podstawową metodą jest psychoterapia. Istnieje wiele kierunków terapeutycznych, związanych z odmiennymi sposobami prowadzenia leczenia i i różnymi celami. Badaniem nieuświadomionych konfliktów zajmuje się np. terapia psychodynamiczna. Terapia poznawczo-behawioralna jest zorientowana na problem i dostarcza wielu użytecznych technik, jak np. trening relaksacyjny.

Polecam wizytę u psychoterapeuty.

Z pozdrowieniami