Przenoszony krążek - co robić?

Dokładnie 8 dni temu powinnam była wyciągnąć krążek - niestety w wirze pracy pomyliły mi się tygodnie i krążek do dzisiaj jest ze mną... Bardzo proszę o odpowiedź czy powinnam po wyjęciu obecnego od razu włożyć nowy? Bez robienia przerwy? Domyślam się, że pewnie skuteczność antykoncepcyjna również zmalała? Jeżeli tak to bardzo proszę o podpowiedź jak długo powinnam stosować dodatkowe zabezpieczenie. z góry dziękuję za pomoc!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Powinna Pani rzeczywiście od razu włożyć nowy krążek. Niestety po pewnym czasie krążek przestaje dostarczać hormony i jego skuteczność antykoncepcyjna spada. W Pani przypadku, jeżeli przenoszenie wyniosło jedynie osiem dni, to myślę, że można potraktować ten czas jak przerwę siedmiodniową i nie obawiać się zbytnio obniżonego działania antykoncepcji. Poprzedni krążek na pewno nie skończył dostarczać hormonów równo z końcem 21 dnia. Wszystko to pod warunkiem, że rzeczywiście umieści Pani nowy krążek bez zwłoki.

Jeżeli natomiast minął jakiś czas od wyjęcia poprzedniego krążka, a umieszczeniem nowego (na przykład czas, który zajmuje mi odpowiedź na to pytanie i jego publikacja), to powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie przez siedem dni. Ponadto, jeżeli współżyła Pani w czasie przenoszenia krążka i/lub po jego wyjęciu bez dodatkowego zabezpieczenia, istnieje pewne ryzyko ciąży, którą dobrze by było wykluczyć przed umieszczeniem kolejnego krążka za pomocą testu ciążowego. Należy z testem jednak poczekać około dwóch tygodni.

Pozdrawiam serdecznie!