Rozległe bóle brzucha promieniujące do kręgosłupa i zmiany w tętnicy biodrowej

Witam serdecznie. Jestem kobietą i mam 58 lat. Od 3 tygodni mam rozległe bóle brzucha, które promieniują do kręgosłupa i do lewego biodra. Wczoraj zrobiłam USG całej jamy brzusznej. lekarz wykrył u mnie zmiany w tętnicy biodrowej wspólnej, prawa 8mm, lewa szersza 13mm. Czy to już jest tętniak? Jakie jest zagrożenie w chwili obecnej. Ponadto występują u mnie zmiany w trzustce. W części przedniej miąższu na granicy trzonu i ogona widoczna jest zmiana 11x7mmCo w tej sytuacji powinnam zrobić.

Witam. Jeśli chodzi o poszerzenie tętnicy biodrowej wspólnej do 13mm - taki wymiar najprawdopodobniej nie jest wskazaniem do zabiegu, jedynie do kontroli co 6 miesięcy, ale wskazana jest konsultacja chirurga naczyniowego w celu oceny m.in. długości poszerzenia I zmian miażdżycowych. Jeśli chodzi o zmiane w obrębie trzustki, tutaj zalecałbym pilniejszą diagnostykę - być może jest to tylko torbiel ale diagnostyka w postaci tomografii komputerowej wydaje się być konieczna