Silne bóle brzucha i poszerzony przewód Wirsunga

Ze względu na silne bóle brzucha zrobiliśmy badanie USG. Wynik: Wątroba niepowiększona o jednorodnej echostrukturze. Rysunek naczyniowy wątroby prawidłowy. Stan po cholecystektomii. drogi żółciowe nieposzerzone. PŻW 6 mm. Trzustka niepowiększona, bez zmian ogniskowych. w ogonie trzustki zaznaczony jest przewód WIRSUNGA gr. 3 mm. Śledziona niepowiększona. Nerka prawa dłg. 79 mm, grubość miąższu 10 mm. Nerka lewa dłg. 76 mm, grubość miąższu 11 mm. w zatoce lewej nerki drobne pojedyncze torbiele do 8 mm. Poza tym struktura nerek prawidłowa. Układy kielichowo-miedniczkowe nieposzerzone bez złogów. nadnercza w obrazie USG niepowiększone. Aorta brzuszna - stan po Y-graficie - proteza drożna. powyżej niej aorta z niewielkimi zmianami miażdżycowymi. nie stwierdzono powiększenia węzłów chłonnych w jamie brzusznej. Nie stwierdzono wolnego płynu w jamie otrzewnej. Poza ww. wynikiem badania nadmieniam, że żona jest po usunięciu nadnercza ze względu na gruczolak. Żona przyjmuje leki przeciw zakrzepowe: sintrom i trental. Ponadto cierpi na refluks i prawdopodobnie na chorobę wrzodową. Ostatnio wykryto początki jaskry i bierze na to leki. Czeka ją zabieg związany z jaskrą. Czym grozi ww. poszerzenie przewodu WIRSUNGA. Co mamy robić?

Lek. Marta Hat

Witam! Przewód Wirsunga biegnie przez miąższ trzustki, zaczynając się od ogona trzustki. W końcowym odcinku zwykle łączy się z drogami żółciowymi tworząc przewód żółciowy wspólny. Funkcją przewodu Wirsunga jest wyprowadzanie soku trzustkowego do dwunastnicy. Poszerzony przewód Wirsunga zwykle towarzyszy ostremu lub przewlekłemu zapaleniu trzustki, czasem może być spowodowany obecnością kamienia wewnątrz przewodu. Należy poszerzyć diagnostykę wykonując badania laboratoryjne, ewentualnie dokładniejsze badania obrazowe. Należy skonsultować wynik z chirurgiem. Pozdrawiam serdecznie!