Zapytaj lekarza

1 , 0 1 0 , 2 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ryzyko ciąży 3 miesiące po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam. Mam pytanie i mam nadzieję, że ktoś może mi pomóc. Pierwszy dzień mojej ostatniej miesiączki przypadł na 16 lutego i do tej pory wciąż nie dostałam następnego okresu. Dzisiaj zrobiłam kolejny już domowy test ciążowy i, tak jak trzy pozostałe, pokazał wynik negatywny. Dodam tylko, że w grudniu zeszłego roku zrezygnowałam z hormonalnej antykoncepcji (po ok. 3,5 latach stosowaniu plastrów ****). Pierwszy okres z odstawienia plastrów pojawił się na czas (w 28 dniu cyklu), następny był opóźniony o ok. 8 dni (pojawił się w 36 dniu cyklu), a ostatni okres znów pojawił się w 28 dniu cyklu. Dodam tylko, że zanim zaczęłam stosować plastry, a także w czasie ich używania, zawsze miałam regularne okresy. Po odstawieniu plastrów zabezpieczaliśmy się mężem używając prezerwatywy (chociaż była ona zakładana tylko przed samym wytryskiem, a nie w czasie całego stosunku). Cztery dni temu zaczęły mnie pobolewać sutki, piersi mi się trochę powiększyły. Przez ostatni tydzień mam też zgagę (nigdy wcześniej nie miałam z tym problemu) i bardzo bolą mnie nogi. Chcąc wykluczyć (lub potwierdzić) ciążę, poszłam dzisiaj do lekarza z nadzieją, że skieruje mnie na badanie krwi. Lekarz odesłał mnie jednak z kwitkiem i powiedział, że muszę spokojnie czekać na okres jeszcze z ok. dwa miesiące i nie ma w tym nic niepokojącego (i jeśli po tym czasie okres się nie pojawi, ponownie powinnam zgłosić się do niego). Niestety, mieszkam za granicą więc nie mam możliwości, żeby zgłosić się na prywatne badanie :( W związku z tym proszę o radę. Czy mogę być w ciąży, czy raczej opóźnienie miesiączki jest wynikiem zaprzestania używania przeze mnie antykoncepcji hormonalnej 3 miesiące temu? Z góry dziękuję za pomoc

KOBIETA ponad rok temu

Naturalne metody unikania ciąży

Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
79 poziom zaufania

Witam.

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej organizm potrzebuje trochę czasu (nieraz nawet pół roku), by wrócić do pełnej równowagi. Przyjmowanie hormonów blokuje całkowicie funkcjonowanie osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Nie jest to działanie bagatelne. Proszę więc spokojnie czekać na miesiączkę, zgodnie z zaleceniem lekarza. Może się oczywiście zdarzyć, że zajdzie Pani w ciążę - stosowane przez Państwa zabezpieczenie nie daje bardzo dużego zabezpieczenia, ponieważ jest to de facto stosunek przerywany. W tej sytuacji radzę Pani, co jakiś czas wykonywać test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety