Czy stosowanie plastrów antykoncepcyjnych przez 3 dni zwiększa ryzyko zajścia w ciążę?

Witam!

Przez 3 doby używałam plastrów Evra (3 pierwsze dni cyklu). Z powodu złego samopoczucia i konsultacji lekarskiej odstawiłam je - okres jeszcze wówczas trwał. I teraz moje pytanie - czy również występuje u mnie zwiększone ryzyko ciąży? Czy owulacja prawdopodobnie wystąpi w terminie? Czy to bardzo wpłynie na cykl? Czy mimo prawidłowego używania prezerwatyw szanse nadal są tak duże? Dodam, że to była pierwsza antykoncepcja hormonalna.

Dziękuję.

Witam serdecznie!

W opisanej sytuacji trudno rokować jak Pani organizm zareaguje na 3-dniową dawkę hormonów. Do tej pory nie stosowała Pani preparatów hormonalnych, dlatego nie wiemy jak szybko zareaguje na ich działanie. Owulacja najprawdopodobniej wystąpi w przewidywanym dniu, choć nie można wykluczyć jej kilkudniowego opóźnienia. Miesiączka oczywiście również może ulec nieznacznemu przesunięciu. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej przez kilka dni nie stymuluje jajników i nie zwiększa ryzyka ciąży po jej odstawieniu. Jeżeli będzie Pani stosowała inne skuteczne metody zabezpieczenia zgodnie z zaleceniami producenta, nie będzie miała Pani powodów do obaw.

Pozdrawiam