Silne bóle głowy i spadek masy ciała - czy istnieje związek między tymi dolegliwościami?

Witam! Mam 27 lat, od 5 lat jestem szczęśliwą mamą. Jednak od jakiegoś czasu mam niepokojące objawy, a mianowicie okropne bóle głowy, które pojawiają się raz lub dwa razy w miesiącu. Nie są to zwyczajne bóle, lecz tak silne, że nawet leki przeciwbólowe nie radzą sobie z pozbyciem się go, jedynie delikatnie złagodzają ból głowy. Trwa od 3 do nawet 8 godzin i jest tak intensywny, że mam przy tym nudności. Poza tym zauważyłam również nagły spadek masy ciała. Zawsze byłam bardzo szczupła i przy wzroście 160 cm ważyłam ok. 48 kg. W międzyczasie zaszłam w ciążę i urodziłam. Teraz mój synuś ma już 5 lat, więc to nie powinno mieć żadnego związku. 2 miesiące temu ważyłam się i waga wykazała 45.300 kg, 3 tygodnie temu na wadze już widniało 44.900 kg, a dzisiaj 44.200 kg. Czy te dwie dolegliwości mogą być ze sobą w jakiś sposób powiązane? I czy powinnam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Zacznijmy od spadku masy ciała. Z pani wiadomości wynika, że w ciągu dwóch miesięcy straciła Pani na wadze 1,1 kg. Proszę wziąć pod uwagę, że masa ciała może wahać się w ciągu doby nawet do 2 kilogramów. Wpływ na to mogą mieć spożyte pokarmy i zalegająca w jelitach treść pokarmowa. Nieregularne odżywianie również może odgrywać pewną rolę. Aby dobrze kontrolować wagę dobrze jest dokonywać pomiarów zawsze o tej samej porze, najlepiej po wizycie w toalecie. Utrata 1 kg nie musi więc oznaczać żadnych poważnych problemów. Trzeba jednak zauważyć, że wskaźnik BMI wynosi dla Pani około 17, co wskazuje na niedowagę. Jeśli więc zauważy Pani trudności w przybieraniu na wadze mimo prawidłowego odżywiania albo nadal będzie Pani traciła kilogramy, konieczna będzie konsultacja lekarska.
Wizyta u specjalisty wydaje się być jednak bardziej wskazana z powodu zgłaszanych bólów głowy. Takie ataki bólu z pewnością ograniczają Pani normalne funkcjonowanie, a wdrożenie odpowiedniego leczenia może znacznie poprawić komfort życia.
Podsumowując: dwa zgłaszane przez Panią problemy mogą nie mieć ze sobą żadnego związku. Warto zastanowić się nad tym, czy prawidłowo się Pani odżywia, kontrolować masę ciała, a w razie postępujących trudności w przybraniu na wadze skonsultować się z lekarzem. Wskazana jest również wizyta u neurologa