Skąpa miesiączka dopiero po czwartej tabletce placebo - czy to normalne?

Witam! Mam następujące pytania, biorę tabletki 24+4. Martwię się, bo okres od dwóch miesięcy dostaję dopiero, kiedy skończy się 4 tabletka placebo. Czyli jeżeli ostatnia placebo jest w niedzielę to krwawienie pojawia się w poniedziałek rano. Normalnie przedtem krwawienie pojawiało się przy 3 lub w czasie zażycia 4 tabletki a teraz dopiero po ich skończeniu. Czy powinnam się martwić? Jaka może być przyczyna? Także okres się zmienił jest bardzo skąpy i trwa zaledwie 3 dni. Czy to, że od niedawna współżyje ma wpływ na to, że okres jest niewielki i trwa krótko? Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną doświadczają zwykle skrócenia czasu i zmniejszenia obfitości krwawień. Związane jest to z wolniejszym wzrostem endometrium przy niskich dawkach hormonów zawartych w tabletkach, przez co złuszcza się ono w mniejszym stopniu w czasie krwawienia. Dodatkowo u kobiet stosujących antykoncepcję przez dłuższy okres obserwuje się często dalsze zmniejszanie obfitości krwawień, czasem aż do ich przejścia w brązowe plamienia.

Większość kobiet docenia ten efekt uboczny antykoncepcji hormonalnej. Nie powinien on być powodem do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!