Stężenia CgA i dolegliwości jelitowe

Od kilku lat mam problemy z jelitami (bóle, lekkie krwawienia, gazy, niemożność załatwienia, rzadziej biegunka, rozdęcia). Po różnych badania (gastroskopia, kolonoskopia, tomografia 2 lata wstecz, badanie jelita cienkiego) stwierdzono tylko afty jelita grubego, zapalenie błony śluzowej żołądka, jelito cienkie czyste. Wg gasrtoentorologa - to tylko cechy jelita drażliwego. Obecnie odpłatnie zrobiłam Cg A (poziom chromograminy). Przy normie 2 do 18 mam wynik- 168 U/L. Proszę o interpretację wyniku, gdzie udać się na leczenie, jakie badanie wykonać, jaki szpital lub lekarz zajmuje się szczególnie takimi przypadkami, jakie są rokowania?
KOBIETA, 62 LAT ponad rok temu

Stopa cukrzycowa

Cukrzyca może atakować narządy wewnętrzne i kończyny. Stopa cukrzycowa to jedno z najpoważniejszych komplikacji po tej chorobie. Sprawdź i dowiedz się więcej o stopie cukrzycowej.

Chromogranina A (CgA) jest głównym, niespecyficznym markerem guzów neuroendokrynnych (NET, neuroendocrine tumors). Do guzów tych należą m.in.: rakowiak, pheochromocytoma, insulinoma, gastrinoma. Wykorzystuje się ją w diagnostyce i kontroli efektów leczenia pacjentów z NET. Trzeba wiedzieć, że jest to marker niespecyficzny i wcale podwyższenie jego stężenia we krwi nie wskazuje na pewno na istnienie w organizmie guza neuroendokrynnego. Istnieje wiele czynników i patologii mogących wpływać na wynik oznaczenia stężenia CgA (patrz artykuł na stronie w pliku pdf: www.endokrynologia.polska.viamedica.pl/darmowy_pdf.phtml?indeks=33&indeks_art=477). Istotny wzrost stężenia CgA obserwuje się bardzo często np.: w gastritis atroficans (zanikowym zapaleniu błony śluzowej żołądka), u osób leczonych inhibitorami pompy protonowej, u osób z upośledzeniem funkcji nerek, w raku i przeroście prostaty, u osób z podwyższonym RF (IgM) czyli czynnikiem reumatoidalnym. Niewielkie zaś podwyższenie stężenia CgA może wystąpić: w przypadkach upośledzenia funkcji wątroby, w chorobach zapalnych jelit, w hiperkortykozolemii i stanach wzmożonego napięcia układu sympatycznego. Trzeba by wykonać liczne dodatkowe badania, aby wykluczyć istnienie guza neuroendokrynnego. W tej sprawie ponownie trzeba skonsultować się z gastroenterologiem oraz dodatkowo z endokrynologiem. On zaleci odpowiednie badania i dalszy sposób postępowania. Do rozważenia kontrolna tomografia komputerowa i/lub rezonans magnetyczny jamy brzusznej, RTG płuc i oznaczanie poziomu kwasu 5-hydroksyindolooctowego w moczu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty