Stosowanie leków SSRI w leczeniu depresji

Czy leki ssri rzeczywiście działają?bo wielu twierdzi że to placebo.jaka jest maksymalna dawka,czy to 200mg?bo podobno na zok się bierze więcej niż na depresję. Jakie dawki ŚREDNIO przepisuje się w leczeniu na ww.dolegliwosci zaawansowanego stopnia?

Dzień dobry. Leki SSRI działają. Ich specyfika jest taka, że na efekty terapeutyczne należy poczekać i przyjmować je regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza i tak długo aby uzyskać pożądany efekt. Jest wiele leków w tej grupie i dawka maksymalna zależy od leku i też od pacjenta. Są osoby, które dobrze reagują i odczuwają poprawę po małej dawce leku, u niektórych należy dawkę systematycznie zwiększać lub też zmienić na inny lek z tej grupy. Także jest to kwestia bardzo indywidualna i zależna od układu nerwowego - podatności konkretnej osoby na taki lek. Przy zaburzeniach lękowych średni czas stosowania jest z reguły dłuższy niż w depresji. Jest to też jednak zależne od chorującego: od czasu występowania objawów choroby, od wcześniejszego leczenia i osiąganych efektów terapeutycznych, od ryzyka nawrotu po przedwczesnym odstawieniu. Także działanie tych leków jest kwestią bardzo zindywidualizowaną i stosowanie ich powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Należy konsultować z nim swoje obawy, dolegliwości i samemu nie zmieniać dawek.
Agnieszka Lipińska

Witam

leki tego rodzaju mają działanie, nawet silne. Z tego powodu absolutnie nie zaleca się ich spożywania bez stałej kontroli lekarskiej. Tylko lekarz może zalecić odpowiednią dawkę po wywiadzie z pacjentem, dodatkowo dawka ta będzie się zmieniała na początku, w trakcie i na koniec terapii. Schodzenie z tych leków na zakończenie terapii powinno być kontrolowane, w innym wypadku pojawić się mogą silne objawy odstawienne.
W leczeniu depresji zaleca się, by równolegle z przyjmowaniem leków (jeśli lekarz uznał, że jest to konieczne) osoba z tego rodzaju trudnościami korzystała z psychoterapii. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html