Strach przed kłótnią z przyjaciółmi

witam. boje sie, ze mam nerwice. Moj problem polega na tym, ze bardzo boje sie pisac zwykle wiadomosci lub po prostu rozmawiac ze znajomymi, gdyz boje sie, ze sie poklocimy. Nie czuje sie bezpieczna wsrod nich i dopiero w domu jest ok. czasami jestem sklonna do klamstw. przez to bardzo cierpie, bo placze nawet gdy nic sie nie dzieje. Licze na pomoc

Witam.. dziękuję za zaufanie.Obawiam się jednak, że korespondencyjnie niewiele pomogę.Wszystko co Pani pisze zachęca do zastanowienia i postawienia dalszych pytań, a to najłatwiejsze i najbardziej miarodajne w bezpośrednim kontakcie. Zachęcam więc do telefonu do regionalnego oddziału NFZ, gdzie dowie się Pani, gdzie najbliżej Pani miejsca zamieszkania działa Poradnia Leczenia Nerwic lub zatrudniająca psychoterapeutę Poradnia Zdrowia Psychicznego. Proszę przełamać strach i zaufać - osoby do których Pani trafi na pewno będą chciały Pani pomóc.Pozdrawiam.

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Przypuszczam, że często ma Pani katastroficzne wyobrażenia o tym, co mogłoby się stać, gdyby Pani postępowanie komuś się nie spodobało. Możliwe, że ten lęk to skutek poprzednich sytuacji, w których została Pani surowo oceniona, odrzucona, źle zrozumiana. Tak jakby teraz cały Pani organizm skupiał się tylko na tym, żeby nie dopuścić do powtórki takiej sytuacji.
Żeby zrobić porządek z takim lękiem, raczej nie wystarczy korespondencja na forum, ale polecam poobserwować co piszą i mówią inni ludzie i jakie są na to reakcje. W ten sposób można zauważyć, że zazwyczaj ludzie są bardziej wyrozumiali, tolerancyjni i mniej wymagający niż się wydaje. Proszę zobaczyć ile różnych prowokacji, niemądrych tekstów itp. pozostaje bez echa.:-)

Szanowna Pani

Postawienie diagnozy drogą mailową nie jest możliwe. Przyczyn Pani samopoczucia może być wiele i aby je znaleźć proponuję skonsultować się z psychologiem. Pani lęk może być zarówno spowodowany obecnymi, jak i przeszłymi wydarzeniami. Pisze Pani o zaburzonym poczuciu bezpieczeństwa. Ta kwestia wymaga doprecyzowania, a najlepiej zrobić to wspólnie z terapeutą i zastanowić się, skąd takie odczucia.

Życzę wszystkiego najlepszego. Pozdrawiam serdecznie.

Warto, że zwróciła się Pani o pomoc do psychologa. Podobne problemy mogą się nasilać i doprowadzić Panią do izolacji społecznej, a także powodować cierpienie, szczególnie, że nie jest już to tylko lęk, ale także zachowania, których Pani nie chce, a które prowadzą do zmniejszenia lęku (np kłamstwa, wycofywanie się). Ważne, żeby Pani pracowała nie tylko nad lękiem, ale także nad poczuciem bezpieczeństwa, zaufaniem do siebie i poczuciem własnej wartości (bo to jego brak lub niska wartość wywołuje u Pani lęk przed utrata bliskich, możliwością bycia źle oceniona itp). To wszystko są tematy do psychoterapii.