Studia medyczne a CHAD

Dzień dobry, leczę się w kierunku choroby afektywnej dwubiegunowej. Czy te problemy natury psychicznej zdyskwalifikowałyby mnie jeśli chodzi o studia medyczne i później wykonywanie zawodu lekarza? Choroba nie ma jakiegoś ciężkiego przebiegu, funkcjonuję normalnie, na lekach czuję się dobrze, obecnie już studiuję jeden kierunek i nie mam problemów z nauką, jednak boję się, że fakt leczenia psychiatrycznego mnie wykluczy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam Panią,
Nie ma kryteriów, które wykluczałyby Panią z zawodu lekarza, jeżeli Pani leczenie będzie przynosiło korzystne i stabilne rezultaty. Rozumiem jednak, że Pani pytanie sugeruje również pewne Pani wewnętrzne wątpliwości. Pisze Pani o swoim leczeniu psychiatrycznym, jednak warto, aby skonsultowała się Pani również z psychoterapeutą i być może podjęła równolegle leczenie psychoterapeutyczne. W trakcie sesji psychoterapii będzie Pani mogła przyjrzeć się swojej motywacji i własnym emocjonalnym możliwościom do pracy w zawodzie lekarza.

Dzień dobry.

Formalnie nie ma podstaw do tego, żeby uniemożliwić osobie ze zdiagnozowaną CHAD na studiowanie medycyny. Podobnie dotyczy to wykonywania zawodu lekarza. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy choroba jest kontrolowana. Co więcej, przez cały okres studiów nikt nie musi dowiedzieć się, że ma Pani taką diagnozę.

Z drugiej strony należy pamiętać, że mogą znaleźć się osoby, które będą widziały w tym problem i będą próbowały wpłynąć na Panią w sposób mniej formalny (np. utrudniając zaliczenie przedmiotu itp.). Ważne jest też, że do bycia aktywnym zawodowo lekarzem niezbędne jest posiadanie prawa wykonywania zawodu, które przyznają Izby Lekarskie. Może się okazać, że ktoś poprzez Izby będzie próbował zahamować Pani rozwój zawodowy.

Niestety sprawa jest nie jasna i choć formalnie nie powinna Pani obawiać się kłopotów, to mogą one jednak wystąpić.

Nie czuję się na siłach, żeby doradzać Pani co powinna Pani zrobić w tej sytuacji. Zachęcam, żeby poszukała Pani informacji, czy ktoś znalazł się w podobnej sytuacji - tzn. czy ktoś dyskutował na temat dopuszczenia osoby np. z CHAD (władze uczelni medycznych, czy Izby Lekarskie) i jakie były dalsze losy tej osoby?

Życzę Pani powodzenia niezależnie od decyzji, którą Pani podejmie

Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl