Tabletka 72h po zawiodła. Czy jej zażycie może mieć negatywny wpływ na poczęte dziecko?

Witam serdecznie. Tabletkę 72h zażyłam niecałe 20h po niezabezpieczonym stosunku, w momencie jak okres spóźniał mi się 2 tyg. postanowiłam pójść do ginekologa. Ginekolog nie rozpoznał ciąży, ale następnego dnia po wizycie zrobiłam test ciążowy i wyszedł pozytywny. Czy płód jest narażony na jakiekolwiek niebezpieczeństwo związane z zażyciem tabletki? Czy dziecko po porodzie nie będzie miało z tym związanych jakichkolwiek problemów zdrowotnych?

Redakcja abcZdrowie

Preparat stosowany do tzw. antykoncepcji awaryjnej zawierjący dużą dawkę levonogestrelu nie powoduje przerwania istniejącej ciąży, stąd trudno mówić o jego negatywnym wpływie na ciążę, która powstała w wyniku jego nie zadziałania.

Ponadto rozpoznanie ciąży tylko na podstawie testu domowego użytku jest nader niepewne, stąd proponuję odczekać  2 tygodnie i ponownie udać sie na wizytę do ginekologa.