Tomografia komputerowa a diagnostyka guzka nadnerczy

Witam.Lekarz endokrynolog zapisala mnie na badania tomografii komputorowej jamy brzusznej z kontrastem. By wykluczyc guzek nadnerczy badz narost kory nadnerczy. Nie ma jakis bardzo niepokojacych zmian. Mam 19 lat. Zaluje ze sie zgodzilam. Boje sie o powiklania w przyszlosci, glownie chodzi mi o nerki. Jaki ten kontrast ma wplyw na prace nerek ?

Dzień dobry,

A miała Pani jakieś niepokojące zmiany jeśli chodzi o poziom hormonów produkowanych przez nadnercza, albo , czy w usg było jakieś podejrzenie zmian (usg jest mało dokłądne jeśli chodzi o cenę nadnerczy). Cóż , jeśli lekarz tak zadecydował, to zapewne jest taka potrzeba. Jeśli chodzi o funkcję nerek po kontraście, to może dojść do przejściowej pokontrastowej niewydolności nerek, która zwykle ustępuje i w rzeczywistości występuje rzadko. Po badaniu należy pić dużo niegazowanej wody, aby kontrast jak najszybciej wypłukać. Warto przed i po badaniu zażyć rónież ACC, zmniejsza ryzyko. Przed badaniem z kontrastem, jeśli miała Pan kiedyś problemy z tarczycą, radziłbym o tym powiedzieć lekarzowi kierującemu i ew. sprawdzić stężenie TSH we krwi.

Pozdrawiam serdeczne.

Marek Derkacz