Wieloodłamowe złamanie kostki bocznej lewej goleni i rehabilitacja a ciąża

Witam! Dnia 16.06.2014 doznałam wieloodłamowego złamania kostki bocznej lewej goleni wraz ze stawem skokowym, zerwanie więzozrostu piszczelowo-strzałkowego noga była operowana, przez dłuższy czas kość nie chciała się zrosnąć 12 listopada przeszłam operację wyciągnięcia drutów i w grudniu zaczęłam rehabilitacje (laser, prądy- kilka różnych, ćwiczenia bierne czynne i redresyjne) ostatnio okazało się że jestem w ciąży w jaki sposób będę mogła dalej kontynuować rehabilitacje żeby usprawnić nogę?

Mgr PrzemysĹaw Wojda

Witam
Tak naprawdę podstawą Pani terapii jest indywidualna praca z terapeutą. Ciąża nie stanowi przeciwwskazań do ćwiczeń, terapii tkanek miękkich, mobilizacji stawu skokowego itp). Ważne jest jednak odpowiednie dawkowanie obciążenia dla Pani organizmu w tym stanie.
Jeżeli chodzi o zabiegi fizykoterapeutyczne to stanowią one tylko dodatek i bez nich Pani sobie doskonale poradzi.

Witam,
jeżeli boli, to przede wszystkim, podstawowym zaleceniem będzie nie wprowadzanie się w ból. Po to, żeby stworzyć tkankom warunki do gojenia się i przebudowy. Z fizykoterapii należy zrezygnować - rzecz jasna - aczkolwiek osobiście nie bałbym się wykonać lasera IR punktowego, ponieważ jest to zabieg wyłącznie działający w miejscu zabiegowym, a który mógłby trochę przyspieszyć gojenie się tkanek miękkich. Jest również szereg zabiegów manualnych, które można w Pani przypadku zastosować tylko należy udać się do osteopaty lub terapeuty manualnego, który będzie wiedział w jaki sposób je wykonać. Dodatkowo można wykorzystać kinesiology taping przeciwobrzękowo, przeciwbólowo lub korekcyjnie. W domu ochładzanie i przy opuchliźnie owijanie bandażem elastycznym. Pozdrawiam Dziękuję