Wpływ stresu na zdrowie

A czy stres albo przewlekly stres może się odbijać na zdrowiu?

Lek. Tomasz Budlewski

Tak, oczywiście że może. Proponuję udać się do lekarza rodzinnego. W czasie wizyty będzie można uzyskać informację gdzie i w jaki sposób nauczyć się sposobów radzenia sobie ze stresem.

Małgorzata Panek

Przewlekły stres wpływa niekorzystnie na zdrowie np obniżając odporność, podwyższając ciśnienie krwi i zaburzając gospodarkę hormonalna. W razie niepokojących objawów proszę udać się do lekarza rodzinnego.
Pozdrawiam

Stres codzienny może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji, zarówno długo- jak i krótkofalowych. Pogorszenie stanu zdrowia to jeden z częstszych objawów wynikających z oddziaływania stresorów. Stres narusza nasz układ odpornościowy, który w przypadku przewlekłego stresu osłabia się, przez co narażani jesteśmy na wszelkie dolegliwości. Ponadto może nie tyle osłabiać układ odpornościowy, co go rozregulowywać, przez co np. wydzielanie hormonów przeciwzapalnych lub tych, sprzyjających zapaleniu jest niewystarczające lub nadmierne. Pod wpływem stresu zmniejsza się ilość komórek odpornościowych (NK) we krwi. Pojawiać się może mnóstwo zaburzeń natury somatycznej, jak np. przeziębienie, choroby nerek, serca, naczyń krwionośnych, choroby zapalne stawów i skóry, alergie, choroby przewodu pokarmowego, zaburzenia przemiany materii, nowotwory, jak i zaburzenia seksualne oraz zaburzenia psychiczne. W skrajnym wypadku, w wyniku coraz bardziej kumulujących się dolegliwości somatycznych i osłabiającego się układu odpornościowego, chroniczny stres może doprowadzić nawet do śmierci.