Czy zapalenie żołądka spowodowane stresem można wyleczyć?

Czy zapalenie żołądka spowodowane stresem można wyleczyć? Zawsze miałam dość wrażliwy żołądek ale to stresujące sytuacje nasilały dolegliwości. Niedawno przeżyłam życiowy zawód, który nasilił dolegliwości, gastroskopia wykazała zapalenie żoładka ale bez helicobacter (błona śluzowa umiarkowanie przekrwiona, grubość prawidłowa bez zmian ognisk.). Zaczęłam czytać i przeraziły mnie informacje o czynnikach autoimmunologicznych, że nie można się wyleczyć z zapalenia. Czy mój przypadek da się wyleczy

Właściwości życia psychicznego mogą wpływać na konkretne reakcje organizmu i prowadzić do wystąpienia chorób somatycznych - szczególna jest tu rola emocji.

W medycynie i psychologii wyróżnia się termin „zaburzeń psychosomatycznych”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zaburzenia psychosomatyczne są to choroby przebiegające albo pod postacią zaburzeń funkcji, albo zmian organicznych dotyczących poszczególnych narządów czy układów, w przebiegu których czynniki psychiczne odgrywają istotną rolę w występowaniu objawów chorobowych, ich zaostrzeniu i zejściu choroby”.

Inaczej mówiąc, zaburzenia psychosomatyczne to takie choroby w, etiopatogenezie których, a również w ich przebiegu i wyleczeniu, istotna rola przypada czynnikom psychicznym, głównie emocjonalnym.

Zaburzenia takie najczęściej dotykają organu wewnętrznego, który u danej osoby jest najbardziej podatny na dolegliwości i zmiany chorobowe.

Np. stres ma wpływ na produkcję kwasu solnego w żołądku, który produkowany w nadmiarze powoduje tworzenie się nadżerek czy wrzodów na błonie śluzowej żołądka. W takich sytuacjach praca nad profilaktyką i redukcją stresu może obniżać produkcję kwasu solnego i sprzyjać w procesie leczenia.
Jednak w momencie wystąpienia takich dolegliwości jak stany zapalne ważne jest, aby praca psychologiczna (np. nad stresem) szła w parze z leczeniem medycznym (gastrologicznym).

O zaburzeniach psychosomatycznych mówimy wtedy, gdy z punktu widzenia współczesnej medycyny NIE MA PODSTAW do występowania dolegliwości, która faktycznie występuje.

Jeżeli lekarz zasugerował Pani, że Pani dolegliwości mogą być spowodowane czynnikami psychologicznymi lub podejrzewa Pani, że tak może być, proszę skonsultować się z psychoterapeutą (np. z nurtu psychodynamicznego), który będzie mógł dokładnie dookreślić czy jest to reakcja psychosomatyczna.

Proszę pamiętać, że leczenie psychoterapeutyczne powinno iść w parze z leczeniem medycznym.

Proces leczenia psychoterapeutycznego jest długotrwały, ale najczęściej skuteczny.

Pozdrawiam,

Kaja Kowalczyk
psycholog, trener rozwoju osobistego