Wpływ zespołu jelita drażliwe na problemy z wagą i wypróżnianiem

Mam zespół jelita drażliwego, jakie spożywać najlepiej leki na tą dolegliwość? Czy problem z jelitami moze powodować otyłość i problemy z wyprożnianiem? Czy jelita mają wpływ na metabolizm u człowieka? Czym mógłbym poprawić swój metabolizm prócz domowych sposobów etc.? Dziękuje bardzo za udzielenie informacji.

Witam serdecznie,

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba związana z jelitem cienkim i grubym, objawia się bólami brzucha, zaburzeniem rytmu wypróżnień (np. zaparciami lub biegunkami). Leczenie rozpoczyna się od potwierdzenia diagnozy przez lekarza. Leki dobiera gastrolog - są to najczęściej leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe lub przeciwzaparciowe ( w zależności od formy). Często wprowadza się również psychoterapię, ponieważ zespół jelita drażliwego jest silnie związany z emocjami i stresem w niektórych przypadkach. Problem z wypróżnianiem może być związany z niedostateczną ilością błonnika pokarmowego w diecie, małej ilości wody lub jednostką chorobową. Jeśli zaburzona jest prawidłowa praca jelit to może dojść do zaburzenia wchłaniania ważnych składników, zalegania mas kałowych i zmian w mikroflorze jelitowej to wszystko wpływa na nasze samopoczucie i wygląd. Na metabolizm wpływa bardzo duża ilość czynników: tych, których nie możemy modyfikować (wiek, płeć) oraz to co możemy zmienić (dieta, aktywność fizyczna i sen). Najlepszy sposób na podniesienie metabolizmu to wprowadzenie treningu siłowego w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz dbaniem o odpowiedniej jakości sen i odpoczynek.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami na stronie www.kalorynka.pl, gdzie ma Pan dostęp do artykułów i ciekawy informacji.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann