Sposoby na wyleczenie zespołu jelita drażliwego

witam państwo chciałm zapytać o chorobe espół jelita nadwrażligo czy to mozna wyleczyć całkiem bo zachorowałem w roku 2012 i do tej pory mam napady

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, pomimo przeważnie łagodnego przebiegu zespół jelita drażliwego jest chorobą nieuleczalną i nawracającą. Zapobieganie polega przede wszystkim na własnym ustaleniu, jakie pokarmy częściej wywołują dolegliwości i unikaniu ich. Zalecane jest picie dużej ilości płynów (>1,5l/dobę), spożywanie warzyw i owoców (błonnik), unikanie stresów. Leczenie jest wyłącznie objawowe, w razie nasilenia dolegliwości (leki przeciwbiegunkowe, rozkurczowe).