Wyniki badania poziomu D-dimerów a bóle w okolicy jamy brzusznej

­­Moja mama od 6 miesięcy cierpi na bóle w okolicy jamy brzusznej, leczenie gastrologiczne nie przynosiło dotąd żadnego pozytywnego skutku, straciła na wadze ok 15 kg. Choruje przy tym od 10 lat na RZS i przyjmuje Medypred. Lekarz zlecił jej badanie poziomu D-dimerów oraz AFP. Otrzymane wynik D-dimery 20866 ng/m Alfa - fetoproteina (AFP) (L07) 1,9 ng/ml. Leukocyty ¯ 1,6 K/μl Proszę o informacje czy otrzymane wyniki mogą świadczyć o toczącym się procesie nowotworowym?

Michał Springer

Witam. Wynik badania D-dimerów sugeruje toczący się proces zakrzepowy w organizmie. Należy pilnie skonsultować to z lekarzem, który będzie miał możliwość uzupełnienia wywiadu i zbadania. Wynik badania AFP jest w normie (jednak jest ona zależna od stanu pacjenta dlatego również ten wynik powinien być skonsultowany przez lekarza). Obniżony poziom leukocytów może być spowodowany wieloma czynnikami i bez zebrania wywiadu, zbadania i wykonania dodatkowych badań nie jestem w stanie określić przyczyny. Jak już wcześniej zaznaczyłem, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam.