Zapytaj lekarza

1 , 0 2 4 , 1 8 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wziernik w gabinecie ginekologicznym a ryzyko zarażenia wirusem HIV

Lekarz ginekolog do którego uczęszczam przeprowadza badanie wziernikiem metalowym gdzie po skończonym badaniu myje go tylko pod bieżącą wodą i to tyle jeżeli chodzi o sterylizacje a następnie tym samym wziernikiem przystępuje do badania kolejnej pacjentki.Stąd moje pytanie czy zwykła bieżąca woda jest w stanie uczynić z owego wziernika narzędzie sterylne????Czy podczas badania ginekologicznego owym wziernikiem mogę zostać zarażona wirusem HIV???
ponad rok temu

Jak wykonać test ciążowy?

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Narzędzia wielokrotnego użytku powinny być każdorazowo odkażane w specjalnych płynach dezynfekcyjnych, a następnie sterylizowane. Samo opłukanie wodą nie powoduje, że narzędzie jest sterylne. Trudno określić ryzyko zakażenia, gdyż jest ono zależne od bardzo wielu czynników. Jest ono jednak znacznie wyższe niż w przypadku stosowania narzędzi wysteryzlizowanych lub jednorazowych.

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doświadczenie zdobywała w kraju, jak i za granicą.
0

Sprzęt do badania ginekologicznego powinien być jednorazowy i steryny. Możliwe jest użycie sprzętu wielorazowego użytku tylko po jego uprzedniej każdorazowej sterylizacji. Niesterylny lub źle wysterylizowany sprzęt może być przyczyną różnych infekcji nie tylko HIV ale HBV, HCV, HSV, HPV i innych. Dr Jacek Tulimowski

Specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Posiada wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu najczęstszych chorób ginekologicznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy