Z jakim lekarzem skonsultować dziwny posmak w buzi?

Witam, od pewnego czasu odczuwam dziwny posmak w buzi oraz zapach. Objawia się to tym iż jedząc cokolwiek, myjąc zęby czy nawet żując gumę, czuje jakby słodkawy/zgniły posmak w buzi i wąchając jedzenie również. Wąchając perfumy czuje już je tak jak przed tym problem, chociaż może nie aż tak intensywnie. Również przy załatwianiu się czuje ten dziwny zapach. Do jakiego lekarza się z tym udać? Czego to może być objaw?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nieprzyjemny posmak w ustach może mieć różny charakter i mieć wiele przyczyn.

Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, to może być oznaką stanu chorobowego. W zależności od tego, jaki posmak odczuwa chory, może to sugerować różne stany chorobowe. Słodki posmak może mieć związek z cukrzycą, infekcją grzybiczą lub refluksem żołądkowo-przełykowym. Czasem oznacza on zaburzenia trawienia, problemy z układem nerwowym lub zaburzenia pracy trzustki.

Z kolei bardzo nieprzyjemny posmak może sugerować infekcję jelitową, zapalenie migdałków lub hipoglikemię. Oczywiście taki posmak może również świadczyć o chorobach zębów oraz chorobach jamy ustnej.

W pierwszej kolejności może więc Pan udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby pokieruje dalej – np. do stomatologa bądź laryngologa.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/slodki-posmak-w-ustach,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieprzyjemny-posmak-w-ustach,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-taki-posmak-w-ustach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.