Zalecane badania przed zajściem w ciążę

Planujemy z mężem dzidziusia. Jak powinnam się do tego przygotować? Czy odpowiednia dieta jest wskazana? Brałam przez 5 lat tabletki antykoncepcyjne i zastanawiam się, jaką powinnam mieć przerwę na tzw. oczyszczenie organizmu, zanim zaczniemy jakiekolwiek starania?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli chce się Pani przygotować do ciąży, to warto wstrzymać się ze staraniami na 3 miesiące i przez ten czas zażywać kwas foliowy w dawce 0,4 mg albo nawet 0,8 mg (jedna albo dwie tabletki dziennie). "Nasycenie" organizmu kwasem foliowym zapobiega wadom płodu, pozwala mu prawidłowo się rozwijać. Proszę zażywać go przez cały okres starań o dziecko oraz podczas ciąży. Mąż także może je zażywać - nie zaszkodzą mu, a prawdopodobnie "wzmacniają" plemniki.

Jeśli nie przechorowała Pani w dzieciństwie różyczki, ale była Pani szczepiona, to warto zbadać poziom przeciwciał klasy IgG przeciwko różyczce (rubella IgG). Jeśli okaże się zbyt niski, to warto się zaszczepić. Po szczepieniu należy wstrzymać się ze staraniami o dziecko na 3 miesiące.

Można także wykonać badanie krwi na przeciwciała przeciwko toksoplazmozie (IgG). Jeśli okażą się ujemne, to należy unikać surowego mięsa, dokładnie myć warzywa. To właśnie surowe mięso i niedomyte warzywa  są najgroźniejsze. Koty tak naprawdę rzadko zakażają kobiety w ciąży...

Podczas starań o dziecko oraz podczas ciąży warto, w miarę możliwości oczywiście, trzymać się z daleka od dzieci w wieku przedszkolnym - mogą zarazić kobietę wirusami groźnymi dla płodu.

To chyba takie najważniejsze rzeczy.

Pozdrawiam!