"Zapadające" brodawki: czy to zwiastuje guza w piersi?

Witam,

mam 28 lat. 1,5 roku temu urodziłam bliźniaki (moja jedyna ciąża). Karmiłam niecałe 6 miesięcy - po tym czasie zaczęły mi się "zapadać" brodawki. Chciałam podkreślić, że babcia ma tendencje do guzków, a obecnie mama ma guza w piersi. Nigdy nie byłam na żadnych badaniach piersi. Planuję zapisać się na bezpłatne usg, ale z powodów dziedzicznych mam obawy. Czy to mozliwe, że też będę miała guza?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie.

Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy u Pani także pojawi się w piersiach guz. Powinna Pani koniecznie udać się do lekarza ginekologa, który Panią zbada, oraz zaleci dodatkowe badania. Konieczne jest także ustalenie czy ma Pani czynniki obciążające wystepowaniem ryzyka raka piersi. Zwiększone ryzyko raka dotyczy kobiet, u których w rodzinie występowały złośliwe nowotwory piersi. Występowanie guzów łagodnych u mamy czy babci nie oznacza, że u Pani te guzy także będą się tworzyć.
Proszę pamiętać, że ryzyko wystąpienia raka piersi dotyczy wszystkich kobiet, a im jest się starszym, tym ryzyko to wzrasta. Dlatego trzeba koniecznie zwrócić uwagę na profilaktykę i regularne badania kontrolne. Nie ma co się bać badań - nie są bolesne, a dają szanse na wczesne wykrycie nieprawidłowości.

Pozdrawiam serdecznie.