Rak piersi w rodzinie - czy powinnam odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Wiem, że jeśli w rodzinie występował rak piersi u mamy, babci to ja też byłabym na niego narażona. Co jednak jeśli ani babcia ani mama nie miały i nie mają raka, za to ciocia (czyli siostra mamy) już ma raka piersi? Czy w takim wypadku ja muszę odstawić tabletki? Czy dotyczy wszystkich rodzajów tabletek, czy są takie, które ze względu na swój skład nie powodują raka?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Rak piersi spowodowany czynnikami genetycznymi stanowi zaledwie 5% wszystkich zachorowań, reszta to rak piersi sporadyczny, czyli niezależny od czynników dziedzicznych.
Jeśli ciocia jest w wieku poniżej 50. roku życia, to zachorowanie wymaga sprawdzenia obecności genu BRCA. Wówczas można zastanowić się nad zbadaniem obecności tego genu u Ciebie.
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi u nosicielek genu BRCA. U kobiet bez obciążenia, taki wpływ nie został całkowicie udowodniony.
W przypadku obciążenia genetycznego możliwe jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych, zawierających jedynie gestageny - nie zwiększają one ryzyka zachorowania na raka piersi.

Redakcja abcZdrowie.pl