Teratozoospermia a zapłodnienie i ciąża

Witam serdecznie! Opiszę mój problem w kilku zdaniach. Przez 5 lat brałam tabletki antykoncepcyjne i po ich odstawieniu poprzestawiała mi się gospodarka hormonalna. Przez rok była ona normowana i teraz już progesteron w normie i inne hormony też, jajeczkowanie występuje, miesiączki regularne. Biorę nadal duphaston z zalecenia mojej pani doktor. Moja pani doktor kazała wysłać też męża na badania nasienia i okazało się, że ma teratozoospermię, tylko 5% prawidłowych plemników. Reszta wyników jest dobra (ruchliwość, ilość, żywotność i HOS-test), hormony też w normie. Można powiedzieć, że bardzo dobra. Mąż bierze androvit i L-karnitynę jak na razie. We wrześniu ma dopiero zamówiona wizytę u androloga. Chciałabym się dowiedzieć na czym w ogóle polega teratozoospermia. Mam też pytanie, czy teratozoospermia ma bardzo duży wpływ na zajście w ciążę i oczywiście to, że ja też miałam takie problemy. Pozdrawiam

Witam serdecznie! O teratozoospermii mówimy, gdy w ejakulacie znajdujemy mniej niż 30% plemników prawidłowych. Plemniki mogą mieć wady związane z budową akrosomu, główki, wstawki i witki oraz cytoplazmy plemnika, czyli wszystkich elementów jego budowy. Wady w budowie plemników mają kluczowy wpływ na szanse poczęcia i urodzenie zdrowego dziecka. W przypadku zaledwie 5% prawidłowych plemników prawdopodobieństwo zostania rodzicami drogą naturalną jest dwadzieścia razy mniejsze, potrzeba dwadzieścia razy więcej czasu (niż u zdrowej pary) na zapłodnienie i jest dwadzieścia razy mniejsza szansa na to, że zapłodni się dobry plemnik. Wynika to z faktu, że każdy plemnik (nawet o nieprawidłowej budowie), który posiada akrosom może zapładniać. Niestety w takich sytuacji podwyższa się ryzyko wadliwej embriogenezy i nieprawidłowego rozwoju ciąży. Pozdrawiam