Zapomniałam wziąć tabletkę w drugim tygodniu. Jakie jest prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży?

Biorę trzeci miesiąc tabletki antykoncepcyjne. W 10 dniu zapomniałam zażyć jednej tabletki, a w 13 dniu cyklu kochałam się ze swoim chłopakiem. Wiem, że nie mogę wziąć tabletki 72h, ponieważ mogłabym dostać krwotoku. Chciałam się zapytać jak duże jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Czy mogę zrobić cokolwiek, aby je zmniejszyć? Nadal biorę tabletki, ale bardzo się boje niechcianej ciąży. Jestem zrozpaczona. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj!

Trudno ocenić jakie są szanse na ciążę. Jedyne co mogę powiedzieć, to że istnieje takie ryzyko.
Wszystko zależy od Twojego postępowania w chwili zorientowania się, że tabletka została pominięta. Jeżeli zażyłaś zaległą tabletkę w przeciągu pierwszych 12h od stałej pory ich przyjmowania, Twoje zabezpieczenie zostało zachowane. Jeżeli nie, to przez 7 dni powinnaś dodatkowo się zabezpieczać. Tego jednak nie zrobiłaś.

W obecnej sytuacji proponowałabym nie robić 7-dniowej przerwy, tylko zacząć nowe opakowanie. Krwawienie powinno wystąpić dopiero po skończeniu drugiego blistra. Jeśli jednak nie wystąpi, proponuję skontaktować się z ginekologiem.

Pozdrawiam.