Zielona wydzielina z pochwy

Pewnego dnia podczas golenia okolic intymnych, zauważyłam ze moja wydzielina z pochwy ma zielonkawo-żółty kolor, poszłam do ginekologa przepisał grobulki i maść, zastosowałam z zaleceniami i dostałam okres, po okresie jakieś 4 dni miałam takie jakby plamienia, skończyły się i moja wydzielina dalej jest żółtawa, mniej niż wcześniej i ma bardziej klejąca konsystencje, wcześniej była lejąca. W obecnej sytuacji nie mam jak skontaktować się z lekarzem dlatego proszę o pomoc. Dodam, że nie uczestniczą temu inne objawy, brak swędzenia i pieczenia, zapach jest taki lekko kwaśny, ale nie jest to straszny odór. Ostatnio jakoś w lutym zażywałam antybiotyki, ginekolog stwierdził, że możliwa infekcja przez nie, jednak dalej czuje, ze nie jest w porządku. Zaczęłam zawyżać tabletki antykoncepcyjne w lutym i mam 17 lat. Czy mam powody do obaw? To może być coś poważnego i czy da się zmienić w końcu czyms ich kolor i zapach do stanu wcześniejszego? Nie współżyłam jeszcze, tabletki na bolesne okres.

Redakcja abcZdrowie

Witam, objawy mogą wskazywać na infekcję intymną, ponieważ prawidłowy kolor upławów nie powinien być zielony. Należy pamiętać, że w zależności od koloru, ilości oraz dolegliwości towarzyszących, można rozpoznać rodzaj infekcji intymnej. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z charakterystyką upławów: https://portal.abczdrowie.pl/preparaty-na-uplawy. W aptece dostępne są też testy, które wskazują z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia – grzybiczą czy bakteryjną. Istnieje również związek pomiędzy antykoncepcją hormonalną a możliwymi stanami zapalnymi. Wynika to z zaburzeń w równowadze hormonalnej prowadzących do niedostatecznej ilości pałeczek bakterii kwasu mlekowego. W takiej sytuacji warto stosować probiotyki, które przywrócą właściwe pH pochwy. Więcej na temat związku zakażeń intymnych z antykoncepcją hormonalną w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/powracajace-infekcje-pochwy-a-antykoncepcja. W sytuacji, gdy wizyta u ginekologa jest niemożliwa, warto spróbować wspomagać się domowymi sposobami. Poza stosowaniem probiotyku, który powinien przywrócić właściwą mikroflorę, można posiłkować się irygacjami oraz nasiadówkami. Należy też szczególnie dbać i higienę intymną. Po więcej odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/natychmiastowa-ulga-przy-infekcjach-intymnych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.