Zmęczenie, senność i ogólne osłabienie - czy jestem chora?

Witam! Mam 14 lat i od około roku boli mnie w okolicy lewej piersi, zawsze, gdy rano wstaję, ale czasem też jak się bardzo ruszam albo dłużej leżę. Byłam u kardiologa i miałam tylko zrobione EKG i wyszło w porządku. Ostatnio od kilku miesięcy boli mnie także głowa, z tyłu z lewej strony, w skroni lewej lub jak jem górna lewa część szczęki. Ogólnie od rozpoczęcia tych bólów głowy czuję się bardzo osłabiona, zmęczona, a w dodatku zauważyłam, że nogi mi się trzęsą i uginają mi się trochę. Myślałam, że to może być tarczyca, ale miałam robione jakieś badania na to, tzn. tylko krwi i że niby nic mi nie jest, ale jestem bardzo osłabiona i spać mi się chce. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

W opisanej sytuacji objawy są dość nieswoiste, szczególnie biorąc pod uwagę prawidłowe badanie EKG oraz badania w kierunku zaburzeń czynności tarczycy. Przyjmując, że w badaniu fizykalnym nie ma odchyleń od normy, warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne i obrazowe, takie jak: morfologia krwi, analiza moczu, transaminazy, glukoza na czczo, lipidogram, zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz ewentualnie USG jamy brzusznej.
Trudno wskazać jedyną przyczynę, można podejrzewać niedokrwistość, ale sytuacja wymaga przeprowadzenia wielu badań, a rozpocząć należy od badań zlecanych przez lekarza rodzinnego.
Proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty