Przejdź na WP

Wiśnia – właściwości zdrowotne, gatunki jadalne i ozdobne

Wiśnia to duże lub małe drzewo owocowe, w zależności od odmiany. Owoce są pełne witamin i minerałów, jednak te pochodzące z drzewek ozdobnych są silnie trujące. Do spożycia i hodowli poleca się gatunki takie jak Dradem i Diament.

Zobacz film: "Jak pozbyć się chemii z owoców?"

spis treści

1. Wiśnia – właściwości zdrowotne

Wiśnia należy do jednego z najbardziej dietetycznych owoców. Aż w 82 proc. składa się z wody. Owoce mają też mnóstwo witamin. Wiśnie to bogactwo witaminy C, potasu, garbników i kwasów organicznych. Zapobiega to powstawaniu skrzeplin i zatorów.

Pektyny, a więc błonnik zawarty w wiśniach, zmniejszają natomiast poziom złego cholesterolu LDL, zabezpieczając jednocześnie serce przed degradacją. Antocyjany odtruwają organ, a antyoksydanty zabezpieczają organizm przed atakiem komórek nowotworowych.

Pozostałe witaminy zawarte w wiśniach to m. in. witamina A i E, tiamina, ryboflawina, niacyna i witamina B6.

Wiśnie to również bogactwo minerałów takich jak wapń, żelazo, magnez i sód. Polecane osobom będącym na diecie i cierpiącym na zaparcia.

Warto również pamiętać o zasadach zbilansowanej diety. Dzienna porcja warzyw i owoców, np. wiśni, dostarcza organizmowi składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

8 najlepszych letnich owoców i warzyw
8 najlepszych letnich owoców i warzyw [8 zdjęć]

Są one doskonałym źródeł błonnika i witaminy C – 8 truskawek dostarcza jej więcej niż pomarańcza. Owoce...

zobacz galerię

2. Wiśnia – gatunki

Wiśnia należy do gatunku roślin różowatych. W naszej strefie klimatycznej występuje ok. 60 jej rodzajów. Najbardziej oryginalne i pożądane gatunki to wiśnia japońska, wiśnia ozdobna i kulista.

Wiśnia japońska, zwana inaczej wiśnią piłkowaną, jest kultywowana zwłaszcza ze względu na bujne, różowe kwiaty, pojawiające się na przełomie kwietnia i maja. Niestety, owoce tej wiśni są trujące dla ludzi.

Zwracając uwagę na obfite kwitnienie i dostarczanie pożywienia kwiatom, warto zasadzić ją w swoim ogrodzie.

Wiśnie ozdobne również nie dostarczą nam produktów do przetworów na zimę. Rzadko owocują, a jeśli na drzewku pojawią się czerwone kulki, są niezjadliwe. Jak sama nazwa wskazuje, wiśnie ozdobne mają jednak przede wszystkim cieszyć oko.

Nadają się dla posiadaczy ogródków o niewielkich wymiarach. Wiśnie ozdobne to bowiem niewielkie, bogate w kwiaty drzewka.

Wiśnia kulista, której inna nazwa brzmi wiśnia osobliwa "Umbraculifera" to oryginalne, idealnie okrągłe drzewko. Małe, białe kwiatuszki pojawiające się na wiosnę, wiśniowy kolor kory i liście, które jesienią zmieniają barwę na żółto stanowią o atrakcyjności wiśni. Niestety, ona również nie daje owoców lub produkuje trujące owoce.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Wiśnie uprawiane w Polsce

Odmiany wiśni uprawiane w Polsce, dające jadalne owoce to np. Debreczyn, Diament, Dradem i Erdi Botermo.

Wiśnie to jedne z najbardziej lubianych owoców
Wiśnie to jedne z najbardziej lubianych owoców (iStock.com)

Wiśnia Debreczyn daje plon jednoroczny lub dwuletni. Drzewko owocuje już pod koniec czerwca. Wiśnia jest odporna na choroby i przymrozki.

Wiśnia Diament i wiśnia Erdi Botermo to odmiany wyjątkowo słodkie. Obie odmiany owocują w połowie lipca i dają obfite plony w postaci dużych owoców. Wiśnie odporne na mróz i choroby łatwo aklimatyzują się do warunków panujących w naszym klimacie.

Dradem to z kolei wiśnia owocująca co roku i nieco mniej odporna na choroby. W jej hodowli konieczne są opryski. Wyjątkowo duże owoce wiśni są idealne do przygotowania przetworów. Zbiory następują na przełomie lipca i sierpnia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy