Ból i krew podczas defekacji i uzależnienie od jedzenia papieru

Witam! Mam 20 lat i martwię się o swoje zdrowie. Mam lekkie bóle serca po lewej stronie, czasami bóle głowy oraz bóle przy oddawaniu stolca, czasami nawet pojawia się krew. Bardzo mnie to niepokoi i nie wiem czy wybrać się do specjalisty. Dodam też z lekkim wstydem, że mam pewną przypadłość spożywania papieru (takiego z zeszytu). Jem go w ogromnych ilościach i czuję się od tego uzależniona. Wstydzę się o tym komukolwiek powiedzieć i mam nadzieję, że tutaj znajdę pomoc. Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź.

Witam! Opisane dolegliwości są dość nieswoiste i trudno jednoznacznie wskazać ich przyczynę. Biorąc pod uwagę wiek oraz krótki wywiad, dolegliwości ze strony klatki piersiowej oraz bóle głowy mogą mieć podłoże psychogenne. Ból podczas defekacji oraz krew w stolcu mogą mieć wiele przyczyn od zaparć czynnościowych poprzez żylaki odbytu po przyczyny nowotworowe, najbardziej prawdopodobną wydają się być zaparcia czynnościowe. Spożywanie papieru może mieć kilka przyczyn np. reakcja na stres i wymaga konsultacji z psychiatrą. Proponuję na początku z uwagi na dolegliwości somatyczne zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu zbadania Pani oraz wykonanie podstawowych badań dodatkowych (morfologia krwi, badanie ogólne moczu, OB, CRP, EKG). Dzięki temu lekarz będzie mógł określić czy istnieją wskazania do skierowania Pani np. do chirurga lub gastroenterologa w celu wyjaśnienia zaburzeń związanych z oddawaniem stolca. Proponuję również porozmawiać o swoich problemach z psychiatrą, nie potrzebuje Pani do tego skierowania, a jeśli stwierdzi np. zaburzenia lękowe to zlecone leczenie może Pani pomóc i poprawić jakość życia. Pozdrawiam serdecznie!