Co zrobić, żeby urosły piersi i uregulowała się miesiączka?

Mam 15 lat i 168 cm wzrostu, ważę 45/6 kg. Mam figurę chłopczycy (wielkie ramiona, wąskie biodra, płaski biust). Mam rozregulowany okres, chorobliwie białą skórę. Miałam anemię. Ogólnie jestem bardzo niezadowolona ze swojego wyglądu. Nie mogę się odchudzać, bo gdy mało jem, od razu mam dreszcze, jest mi zimno i słabo, parę razy zemdlałam. Jak mogę w miarę normalnie wyglądać i dobrze się czuć? Co mam zrobić, żeby urosły mi piersi i uregulowała się miesiączka?

Witam,

Twoja masa ciałą jest znacznie poniżej normy. Jeśli tak znaczna niedowaga została spowodowna celowym odchudzaniem się, może to wskazywać na anoreksję. Wskazuje na to masa ciała, dająca BMI 15,9, zaburzenia miesiączkowania oraz mało rozwinięte cechy płciowe.

1. Masa ciała znacznie poniżej normy (jako kryterium stosuje się np. wartość wskaźnika BMI <17,5 kg/m).
2. Utrata masy ciała została spowodowana celowym unikaniem "tuczącego" pożywienia lub innymi sposobami, jak: prowokowanie wymiotów, intensywne ćwiczenia fizyczne, stosowanie środków przeczyszczających lub odwadniających, tabletek odchudzających.
3. Występuje stałe zaabsorbowanie obawą przed przytyciem oraz narzucanie sobie niskiego progu masy ciała.
4. Zaburzenia hormonalne powodujące brak miesiaczki, zaburzenia libido i potencji lub inne zaburzenia hormonalne. U dzieci w wieku dojrzewania: opóźnienie w rozwoju cech płciowych (gruczołów piersiowych, owłosienia).

Uczucie zimna, dreszcze, omdlenia i anemia są kolejnymi wyznacznikami wyniszczenia organizmu!!! Podstawowym warunkiem, aby wróciły regularne miesiączki i urosły piersi, jest przytycie do co najmniej 55-56 kg. Polecam Ci wizytę w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Podstawową metodą leczenia zaburzeń odżywiania się jest psychoterapia. Jeśli nadal będziesz się odchudzać, nieuniknione będzie leczenie szpitalne. Proszę więc, abyś jak najszybciej zgłosiła się do specjalisty zajmującego się leczeniem zaburzeń odżywiania.