Czy cukrzyca może być przyczyną śmierci?

Czy można umrzeć od cukrzycy, kiedy są wysokie cukry? A co się może stać, jeśli są za wysokie, tak po 300, 400?

ponad rok temu

Witam!

Do śmierci prowadzić może nie tyle sama cukrzyca, co jej powikłania - zarówno te ostre, jak i powstające przez lata trwania choroby. Do ostrych zaliczamy kwasicę ketonową, do której dochodzi w sytuacji dużego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Niewdrożenie intensywnego leczenia w porę może doprowadzić do śpiączki i w dalszej konsekwencji zgonu chorego.

Innym ostrym powikłaniem leczonej cukrzycy jest hipoglikemia. Dochodzi do niej w przypadku przyjęcia nieadekwatnej dawki leku doustnego bądź insuliny w stosunku do posiłku lub/i aktywności fizycznej. Brak reakcji w porę - podanie słodkiej przekąski - również może prowadzić do śpiączki i zgonu.

Powikłania przewlekłe - nefropatia czy nasilona miażdżyca, a także neuropatia również po latach mogą prowadzić do śmierci w przebiegu schyłkowej niewydolności nerek czy bezobjawowo przebiegającego zawału serca.

Nawiązując do drugiej części pytania - utrzymywanie się wysokich stężeń glukozy w surowicy krwi zagraża wystąpieniem kwasicy ketonowej oraz przyspiesza rozwój powikłań przewlekłych.

Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy