Czy możliwe, że wyskoczyła mi torbiel po takim lekkim wysiłku?

Pół roku temu miałam stwierdzona torbiel czekoladowa na jajniku. Jajnik został usunięty wraz z jajowodem . Nadmieniam , że jestem pod stałą opieką lekarską. Po ostatniej wizycie było wszystko ok. Ból dyskomfort pojawił się po pierwszym nordic walking czy możliwe że wyskoczyła mi torbiel po takim lekkim wysiłku?
KOBIETA, 49 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,istotne jest żeby Pani wiedziała czym jest torbiel czekoladowa. Torbiel czekoladowa to jeden z rodzajów torbieli jajnika. Pojawia się ona zawsze na skutek rozwoju choroby zapalnej,czyli endometriozy ( fragmenty błony śluzowej macicy przemieszczają się, a następnie wszczepiają poza naturalnym umiejscowieniem i np wszczepiają się w tkankę jajnika). Ten fragment błony śluzowej w czasie miesiączki zaczyna krwawić,ale krew nie ma gdzie odpłynąć,więc się gromadzi tworząc

liczne, wypełnione zhemolizowaną krwią miesiączkową torbiele.

U Pani wystąpiła jedna torbiel,która została usunięta. Ale niestety często torbiel czekoladowa może występować w większych grupach. Warto wiedzieć,że taka śluzówka może "przejść " w różne miejsca np. do pęcherza moczowego,jajowodów ,płuc czy mózgu.

Endometrioza powoduje przewlekły ból miednicy mniejszej,szczególnie przed miesiączką lub w trakcie.

Polecam Pani wykonanie pogłębionej diagnostyki. Często przez USG przezpochwowe ciężko dostrzec zmiany mikroskopijne. Wtedy warto pomyśleć o rezonansie magnetycznym lub laparoskopii.

Proszę również wykonać badanie markerów nowotworowych Ca125.

Zapraszam do artykułu:

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/torbiel-czekoladowa-przyczyny-objawy-rozpoznanie-i-leczenie%3famp=1