Czy można wyleczyc taką fobię?

Witam! Mam pytanie odnosnie fobii. Od dziecka panicznie boje sie lekarzy, szpitali, krwi, a zwlaszcza igiel. Dodatkowo, brzydzi mnie puls, tzn. przy pomiarze cisnienia gdy opadka zaciska sie na rece, automatycznie robi mi sie slabo. Zastanawiam sie czy jest to jakas konkretna fobia i co poza ewentualna terapia mozna z tym zrobic. Dziekuje!

Szanowna Pani,

jatrofobia - lęk przed lekarzem, aichmofobia- strach przed igłami, pobieraniem krwi, zastrzykami - hemofobia, mechanizm lęku panicznego, symptomy zaburzeń lękowych; omdlenie wazowagalne wyzwalane silnymi emocjami - dyskomfortem (strach, ból, widok krwi, etc.), ogólne osłabienie, bladość, drżenie rąk, zawroty i bóle głowy, nudności, a nawet wymioty. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii, wysoką skuteczność wykazuje paradygmat poznawczo - behawioralny.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś