Czy to objawy ciąży czy PMS?

Dzień dobry. Biorę tabletki antykoncepcyjne od prawie 7 lat. Z partnerem współżyję dodatkowo w prezerwatywie albo bardzo rzadko stosujemy stosunek przerywany. W zeszłym miesiącu na około tydzień przed spodziewanym krwawieniem z odstawienia zaczęłam mieć mdłości, bóle brzucha i lekkie zawroty głowy. Tydzień później krwawienie jednak wystąpiło tak samo obfite jak zawsze. Po krwawieniu objawy przeszły. Obecnie jestem znowu około tygodnia przed planowanym krwawieniem z odstawienia i mdłości i bóle brzucha, a do tego brak apetytu powróciły. Czy są to objawy ciąży, a może tylko PMS? Dodam, że w ostatnim czasie mam dużo stresu w życiu codziennym, może to też ma jakiś wpływ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinno przeciwdziałać występowaniu dolegliwości typowych dla PMS, ponieważ menstruacja w klasycznym rozumieniu tego słowa nie występuje, a krwawienie z odstawienia jest sztucznie wywołaną reakcją organizmu na spadek hormonów we krwi (z powodu zażywania tabletek placebo zamiast tabletek aktywnych). Jednak mdłości czy wymioty mogą być skutkami ubocznymi zażywania pigułek antykoncepcyjnych. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Stąd też wskazane byłoby skonsultować się z ginekologiem, oczywiście po uprzednim wykonaniu testu ciążowego, choć zakłada się, że jeżeli krwawienie wystąpiło, to ciążę można wykluczyć. Być może jednak wskazana byłaby zmiana tabletek antykoncepcji hormonalnej na inne. Proszę zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się dodatkowe dolegliwości w postaci plamienia śródcyklicznego czy bólu podbrzusza. Jeśli tak, konieczna będzie niezwłoczna wizyta u ginekologa.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-co-warto-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.